Hrabě Monte Cristo

4. února 2015 v 22:30 | Tajja |  Čtenářský deník
Nebyla jsem si jistá, jestli psát recenzi na takovou klasiku, jako je Monte Cristo. Ale nakonec jsem se rozhodla, že tím třeba i pomůžu někomu, kdo se s tím na referát bude mořit stejně jako já.

Jméno:
Hrabě Monte Cristo
Autor: Alexandre Dumas st.
Žánr: Dobrodružný historický román
Počet stránek: 1286
Počet dílů: 6

http://www.e-shop.sidap.cz/images/knihy/dscs0091.jpg

Obálka:
Jednoduchá obálka, jaká se na starou knihu hodí. Když jsem se koukala po jiných vydáních, nepřišly mi tolik zajímavé. Nejsem si jistá, že by zrovna historický román potřeboval přeplácanou obálku s ksichtem nějakýho páprdy.

První věta:
Dne 24. února 1815 ohlásila hlídka od Matky Boží Ochranitelky trojstěžník Faraon, přijíždějící ze Smyrny, Terstu a Neapole.


Obsah:
Děj se odehrává ve Francii, v napopleonské době. Mladý námořník Edmond Dantes prožívá šťastné chvíle - je zasnouben se svoji milou Mercedes a čeká ho povýšení na kapitána lodi. Jeho štěstí mu však nepřejí Fernard (bratranec Mercedes) a Danglars (účetní na lodi). Společně proto napíší falešné udání. Edmond je zatčen za bonapartismus a přičiněním jistého soudce Villeforta uvězněn v pevnosti If. Prožívá těžké chvíle, přemýšlí o životě, o své vině a smrti. Po několika letech vězení se však setká s jiným vězněm - abbé (něco jako kněz) Fariou, který se k němu prokope z vedlejší cely. Abbé ho učí mnoha věcem, jako je jazyk, filosofie, právo aj. Když je Edmond ve vězení 14. rok, abbé umírá na nemoc. Stihne však ještě Dantesovi povědět o pokladu na ostrově Monte Cristo. Edmond se rozhodne pro útěk. Vleze si do posmrtného rubáše namísto Farii a tak se mu podaří utéct.
Skutečně poklad na ostrově najde. Stává se nesmírně bohatým a také se tituluje "hrabě Monte Cristo". Vrací se do Paříže, kde vykonává pomstu na těch, jenž ho nespravedlivě uvrhli na vězení. Fernard, Dangalrs a Villefort. Zjišťuje také, že Mercedes si Fernarda vzala za manžela. To ho však od pomsty neodradí. Nakonec Fernard spáchá sebevraždu, Danglars zbankrotuje a Villefort zešílí. Mercedes se však k Edmondovi nevrátí.

Postavy:
Když už je to doporučená četba, řeknu to takhle: Monte Cristo je ukázkovou postavou romantismu. To se mi snad na knize líbilo nejvíc. Jeho až přílišné seběvědomí, leč oprávněné. Vysloveno normálně: on je tam boss a všichni se mohou jít zahrabat :D
Jinak se charaktery chovají tak, jak by měli. I podle mluvy poznáte, že Dumas krásně rozčlenil společenské vrstvy - francouzská smetánka mluví jako smetánka, zatímco bandité mluví jako bandité. Heil Luigi Vampa :D

Recenze:
Je fakt, že jsem to četla příšerně dlouho. Referát jsem měla v listopadu, ale knihu jsem dočetla až dnes. Kvůli tomu jsem také viděla filmová zpracování, začala jsem anime a přečetla spousty obsahů. Trochu mi to tak ten konec zkazilo, ale stejně to nic nemění na tom, že ten příběh, nápad, či zápletka je totálně boží. Je to propracované, má to spousty dějových linek, kdy se v každé pařížské rodině děje něco jiného a vy si všechny ty hrabata, vikomty a barony musíte pamatovat. Kdo otrávil koho, kdo udělal komu dítě a tak dále a tak dále. Všechno to spojuje úžasný Monte Cristo, který všude ladně proplouvá. Udělá jednu maličkost a spustí tím řeťezec událostí na stovku stránek dopředu. Rozhodně je to skvělý příběh, který se třeba na stará kolena jednou přečtu znovu.


Doporučení:
Monte Cristovi jsem ze seznamu doporučené četby dala přednost před Sawyerem, Sherlockem a dalšími známými díly. Nemůžu říct, že jsem nemlátila hlavou o zeď, když jsem si z knihovny přitáhla dvě tlusté bichle, zatímco spolužačka se mi vysmívala s Ivanhoe. Ale pokud vám to na seznamu taky přistane, neohrnujte nad tím nos. Je to možná staré, ale napínavostí a kvalitou se to neliší od dnešních příběhů. V dobrém slova smyslu.

Panda Pointů nakonec dávám šest. Líbilo se mi to hodně, ale přesto tomu jeden bodík chybí. Vím, že kdyby mě to bavilo o jeden stupeň víc, přečetla bych to dříve. A taky se to špatně rve do školního batohu T_T

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama