Září 2014

Chaos 1. - 3. díl

4. září 2014 v 22:27 | Tajja |  Čtenářský deník
Byla jsem přinucena sem konečně něco napsat, tak píšu. Speciálním požadavkem byla recenze. Je fakt, že jsem už dlouho chtěla něco takového provést, ale nějak nebyla chuť. Teď ale je. Alespoň trošku.
Tímto tedy otevírám pravidelně nepravidelnou rubriku s naprosto nic neříkajícím názvem "Čtenářský deník". Procházela jsem tak různě další knižní články a vybrala nějaké body, podle kterých se budu řídit.
Předem chci říct, že neumím věci hodnotit. Já prostě nedokážu rozeznat, co je lepší a co horší, pokud to prostě není na první pohled vidět. Ale to je fuk. Jdu na to! :D

Jméno:
Trilogie Chaos
1. díl Hlas nože
2. díl Temný ráj
3. díl Válka Hluku
Autor: Patrick Ness
Žánr: Sci-fi
Počet stránek: 372 + 400 + 480 = 1252
Počet dílů: 3


Obálka
Kniha mi padla do oka právě kvůli obálce. Podle mě je to rčení "Neposuzuj knihu podle obalu." o ničem, protože kniha v knihkupectví prostě zaujme obalem. Stejně jako mě. Ten vlk se mi vážně líbil, i když tam ve finále nebyl vlk, ale pes. Na černé obálce se na každém díle mění barva nadpisu, což je hezké. Nebo jsem možná jen mohla napsat, že se mi obálka líbí :I :D

První věta
Když se váš pes učí mluvit, ze všeho nejdříve zjistíte, že psi celkem nemají co říct.


Obsah
Todd Hewitt se stane za jeden měsíc mužem. Bude mu 13 let (O.O). Žije v Novém světě, na planetě, kterou lidé osídlili, protože Země už byla příliš znečištěná. Jen je tu pár věcí odlišných. Například to, že v Prentisstownu, kde bydlí, nejsou žádné ženy, tudíž se nerodí žádné děti. Jsou jen muži. A právě muži (a také všechna zvířata) vlastní něco, co je neobvyklé. Vlastní Hluk. Což je v podstatě virus, který ostatním umožňuje slyšet jejich myšlenky. Takže celé město naustále hučí mužskou myslí. Todd, který je nejmladším ve městě a jediný, kdo se ještě nestal mužem, však v močále blízko města narazí na podivnou věc. Na díru v Hluku. Na ticho. Narazí na dívku. Na Violu.
Spustí tím řetězec událostí, čímž celý příběh započne. Todd se postupně dozvídá, že historie Nového světa není přesně taková, jak mu byla vyprávěna. Absolvuje dlouhou cestu plnou akce a zvratů. A nebude na to sám - a teď nepočítám jeho psa Mancheeho. Po delší né tolik záživné cestě nás v 2. díle čeká vyvrcholení v podobě Nového Prentisstownu. A ve 3. díle? Válka. Víc říkat nechci.

Postavy
Díky Hluku jsou postavy více propracované, řekla bych. Můžeme číst jejich myšlenky, proto je známe důverněji, než se to v knihách většinou podaří.
Mou oblíbenou postavou byl Lee, kluk, který se sice objeví až ve druhém díle a zažije nepěkné časy, ale je boží. A taky jsem mu fandila, co se jeho lásky týče.
Neoblíbenou.... to asi nemám úplně přesně. Možná Viola. Nějak mi moc nesedla. A Aaron. Ten chlap byl snad nesmrtelnej.

Recenze
Dobře se mi to četlo. Je to psáno v první osobě, konkrétně z pohledu Todda. V druhém a třetím díle se nám přidávají i další osoby. Trochu matoucí, ale umožňuje to pohled na věc z více stran, což se v tomto příběhu hodí. Toddovi se dostaneme vážně až pod kůži, každá jeho myšlenka je tam zaznamenaná, protože tam vlastně o myšlenky jde. A taky proto, že všechno, co čteme v Toddových myšlenkách, se promítá i v jeho Hluku a vidí to ostatní.
Trochu mi vadilo, že Hluk je napsán jiným druhem písma a vůbec zpracování textu lehce pokulhává. Takové BUUUUM! přes půl stránky není zrovna nejlepší. Každopádně ale příběh bavil, uměl chytit a už nepustit. Přímo se vyžíval v tom, dát na konec kapitoly nějakou tu zásadní věc, abyste chtěli, ba přímo museli hned číst dál. Nebylo, kde čtení přerušit. Díly na sebe navazují těsně, jsem jen ráda, že můj šílený nápad koupit si jen první díl, a pak případně dokoupit, ztroskotal.
Trochu mě zaskočil konec. Ne ten konec jako koncovej konec, to bylo něco nevšedního (slza ukápla D':), ale to, jak byl odkráglovanej hlavní záporák. To bylo... divný.


Doporučení
Knihy mohu doporučit milovníkům sci-fi. Máte tam i domorodé mimozemské obyvatele. Tohle bylo moje první science-fiction a přežila jsem to vcelku ve zdraví. On je taky fakt, že mezi fantasy a tímhle je tenká hranice. Ale budiž. Pokud tyto knížky objevíte v Levných knihách stejně jako já, nerozmýšlejte se dlouho a berte je.


Podrtženo sečteno - bylo to boží. Né tolik boží, ale tak průměrně boží.
Takže dávám 5 Panda Pointů ze 7 (Ano, mám teď vlastní hodnocení. Kiwi mě k tomu donutil. A ano, mám těch bodů vcelku 7. Pět nebo deset má každý :D)