Tutorial: Od sukně k šatům

4. dubna 2014 v 20:59 | Tajja |  Mix
Léto se nám kvapem blíží a některé křehké dívčiny už vytáhly ze svých skříní sukně. Já sukně nesnáším. Sem tam ještě snesu šaty, ale sukně vážně ne. Při letošním úklidu jsem narazila na jednu starou dlouhou sukni. Je to jedna z těch věcí, které si malé dítě vymrčí a už si to nikdy nevezme.
Protože jsem se nudila, demokraticky jsem se rozhodla, že z té sukně udělám šaty, které rozhodně budu nosit. Haha. Každopádně se mi to zdařilo a ještě jsem při tom zvládla nafotit postup. Jsem prostě dobrá :D Celkově mi to zabralo asi hodinku, bylo třeba jen pár stehů (do látky samozřejmě, já se obešla bez úhony :D ) a když nepočítám cenu sukně, stálo mě to 16 kč. Dobrý, ne? :D


Budete potřebovat:
  • dlouhou sukni
  • dvakrát cca 2 metry (radši více, než méně) dlouhé stuhy (barvu si vyberte sami, co se vám k sukni hodí :)), koupila jsem 1 metr mašle za 4 kč
  • nůžky
  • jehlu
  • nit (barvu, která nebude na sukni vidět)Nejprve si uděláme poutko kolem krku.
Většina sukní má v pase gumu. Já měla ještě štěstí v tom, že ta moje ji měla, a měla navíc i šňůrku, která čouhala dírkou ven. Je-li to tak, tkaničku vytáhneme. Pokud tam šňůru nemáte, jednoduše vytvořte nůžkami dírku (nezapomeňte ji zašít, viz 4. odstavec!), hlavně ale nepřestřihněte gumu.*
Vezmeme si jednu z mašlí. Znovu podotýkám, že je nejlepší délka kolem 2 metrů. Vlastní zkušenost. Stuhu budeme provlékat podél gumy. Aby to šlo lépe, připněte na konec mašle zavírací špendlík. Můžete provlékat :)


Nom, špendlík s mašlí by vám měl vylézt opět z té samé dírky, z jaké jste začali. Dbejte na to, aby stuha nebyla nikde přetočená. Ne že by to přímo vadilo, ale nejlepší to zrovna není.
Oba konce potom vyrovnáme, aby byly stejně dlouhé. Doporučuji udělat uzlík utáhnutý až k dírce, vypadá to lépe. Nedělejte zbytečně dva, pak to na sebe nenavlíknete. Nezapomeňte konce stuhy zastřihnout (pokud chcete zamezit párání, lehce projeďte mašlí nad plamenem svíčky, hlavně se ale nepodpalte). Tím jsme dokončili vršek.


Aby na vás šaty neplandaly (někomu se to třeba líbí, nic proti ;)), uděláme si teď ještě pás... pásek. Prostě nám to ty šaty utáhne.
Přiznám se, že jsem si to tady ulehčila. Na mé sukni jsou různé pruhy, včetně jednoho, který je vlastně jakoby tunel. ** Zároveň nepokračuje na zadní straně sukně, což je přímo ideální. Protože jsou tyhle typy sukní dost rozšířené, je docela dobře možné, že tam máte něco podobného :)


Teď budeme pracovat z vnitřní strany sukně. Tak tedy na vnitřní straně onoho tunelu si uděláme dírku. Tak centimentr, ani ne. To samé samozřejmě na druhé straně. Mám tím na mysli vpravo. Totiž vpravo, pokud jste začali vlevo. A vlevo, pokud jste začali vpravo, chápeme? :D Díry musíme zaentlovat, aby se nepáraly. Pokud nevíte, jak to má vypadat, podívejte na něco, co má knoflíky. Například rifle - knoflíková dírka je obšitá kolem dokola. Přesně to udělejte. Hlavně to nesešijte s druhou stranou - na tom jsem vymyslela spešl fintu - vrazit tam tužku :DMáme-li na obou stranách (vlevo i vpravo) dírky zaentlované, vezmeme druhou stuhu. Opět použijeme zavírací špendlík a provlékneme ji dírkami a tunelem z jedné strany na druhou. Stuha nám tak jde po přední straně sukně, ovšem zevnitř a není vidět. Srovnáme oba konce, aby byly stejně dlouhé.Teď si otočíme na zadní stranu sukně, stále z vnitřní strany. Vedle pásu se stuhou si uděláme další díru, opět vpravo i vlevo. Dírky zaentlujeme a stuhu jimi protáhneme. Vyleze nám tak na venkovní straně sukně, vzadu. Konce mašle zastřihneme. A to byl, dámy a pánové, poslední krok :D Stuha se při oblékání vzadu zavazuje, kdyby to někdo nepobral :D*Pokud na sukni nemáte ani gumu, vykašlete se na provlíkání a stuhu prostě přišijte na jedno místo uprostřed. Jednoduše tak, aby vám z toho vzniklo toto.
**Samozřejmě to nebude na většině sukní. Druhým způsobem to bude pracnější, ale zas tak moc ne. Musíte udělat na přední straně sukně sudý počet děr, které následně zaentlovat a protáhnout jimi stuhu. Dbejte na to, aby ta mašle končila uvnitř sukně. Čím více děr uděláte, tím více nařasené budou šaty, když je stáhnete. Celkově by to mělo vypadat nějak takhle. Dál se řiďte pokyny z posledního odstavce.

Tak to je vše. Myslím, že to není vůbec složité a vzniknou z toho docela pěkné letní šaty. Do komentářů pište dotazy, nadávky, napište, jestli to zkusíte podle návodu vyrobit a popřípadě pošlete fotku vašeho výtvoru. Budu se těšit :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 i r i s i r i s | Web | 7. dubna 2014 v 17:58 | Reagovat

Je to moc hezké... já doma žádné dlouhé sukně nemám, takže to asi nevyzkouším, ale na druhou stranu, patřím k těm, které vytáhly minisukně už v únoru :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama