Březen 2014

Duhové čtení | Erebos

11. března 2014 v 18:30 | Tajja |  Duhové čtení
Tak je za mnou první kniha spadající do knižní challenge Duhové čtení od Hanyuu-hime a Kelly. Je sice pravda, že knížky už jsem od začátku roku řečetla asi 3, bohužel žádná z nich neměla na obale nějakou tu jednu převládající barvu. A tak je tou první tedy Erebos od Ursuly Poznanski se svou červenou obálkou.


Protože jsem líná vymýšlet něco speciálního, budu se držet otázek, které jsou v zadání.

Stručný obsah
Ve škole se najednou všichni chovají divně. Nick, náš hlavní hrdina, je tím lehce znepokojen, poté se však i k němu dostane to, co je důvodem všech těch podivností. Je to hra. Počítačová RPG. Erebos. Nick se sám do hry připojí, vytvoří se postavu temného elfa Saria (1. p. Sarius) a pochopí, proč všichni dělají takové tajnosti. Hra jim to totiž sama nakázala. Žádné informace, žádné rozhovory o hře. Nikdo nesmí znát tvoji identitu ve hře a nikdo ve skutečnosti nesmí vědět, za koho hraješ. Kromě toho tu jsou i další věci, jako například že hra vlastně sama myslí a dává hráčům úkoly, které musejí splnit v reálném světě. Nick, stejně jako většina ostatních, se na hru postupně upíná čím dál víc a reálné úkoly se zdají čím dál víc nelegální...

Jak jsem se ke knize dostala?
Hanyuu psala na svém blogu recenzi, a tak dlouho netrvalo a já zaúkolovala babču, aby mi ji půjčila z brněnské knihovny :) (v našem zapadákově ji bohužel nevedou :D ).

Jak zní první věta?
(z předmluvy)
Začíná to vždy v noci.

Kterou postavu jste si oblíbili a kterou ne?
Oblíbila jsem si Victora. Je pravda, že se objevuje až později, ale jeho hlody vůči Poslovi (admin hry, záporák) a župan se Snoopym to prostě rozhodly za mě.
Zato Sarius mě vytáčel neskutečně. Ne Nick, jen Sarius. Což je poněkud zvláštní ... to je fuk. Sarius mě štval svou povýšeností, svým až přehnaným zájmem vetřít se Poslovi do přízně.

Chtěli byste v příběhu žít?
Nejsem si jistá. Hru bych si zcela určitě zahrát chtěla, ale Poslovy úkoly bych asi nezvládala. Přece jen kdo dokáže posprejovat zeď, sledovat auto cizího chlapa nebo nasypat angličtináři prášky do čaje? No, i když to poslední... :D

Oblíbený úryvek z knihy
Líbila se mi část, kdy si Nick tvořil svoji postavu, protože tohle sama snad na RPG miluju ze všeho nejvíc.
"Vyber si národ," čte na druhé tabuli.
Zde setrvá déle. Zamítne barbara a upíra, i když si jejich těla na zkoušku oblékne - při pohledu na lesknoucí se muskulaturu barbara protáhne obličej. Několik minut zvažuje ještěřího muže - jeho šupiny se lákavě třpytí všemi barvami, mění odstín podle dopadajícího světla. Na výběr je zde i člověk, ale ten nepřichází v úvahu. Příliš všední. Příliš slabý.
Trpaslík, vlkodlak, kočičí muž nebo temný elf - poslední čtyři množnosti ho lákají nejvíc. Vyzkouší si tělo trpaslíka: malé, sukovité, silné. To není špatné, malý vzrůst se mu zamlouvá. Křivé nohy a šklebící se obličej už méně.
Nakonec se rozhodne pro temného elfa: nanejvýš střední výšky, ale obratný, elegantní a tajemný. Jeho rozhodnutí je vzato na vědomí.

Plyne z knihy nějaké morální poučení?
Řekla bych, že se tato kniha snaží poukázat na už tak neustále opakovaný "problém" počítačových her. Ano, vím, že je skutečně možné si na nich vypěstovat závislost, jako se to stalo v této knize, ale lidi, já se díky nim naučila anglicky a většina lidí co znám, je z Metinu!! :D

Co byste na příběhu nebo jednotlivých postavách změnili?
Docela mě naštvalo, co se nakonec stalo s Colinem (Nickův kámoš, který hře také propadl a pokračoval v ní až do úplného konce). Nick s ním už nechtěl mít nic společného a Colin musel k soudu. To by ještě samo o sobě nebylo tak zlé, přece jen to konečně není klasický happy end. Mně jde o to, že Rashid (další hráč) z toho vyváznul bez úhony. Taky byl v té budově. Být na Colinově místě, jistě by udělal to samé. Nick ale Rashida nechá jít a pořád jsou kámoši. To se mi zdá trochu nefér. Hra měla negativní vliv na všechny a Colin se jen prostě dostal ve hře dál.

Jakými slovy byste knihu doporučili někomu dalšímu v jedné až pěti větách?
Máte-li rádi RPG, fantasy v našem světě a příběh zasazený přesně do prostředí závislých puberťáků, rozhodně běžte do toho.

Vaše vlastní hodnocení
Knihu jsem přečetla za 3 dny. Je čtivá, nebylo kde se zaseknout a jen špatně se odkládá. Jsou v ní prvky, které každý důvěrně známe: Skype, Linkin park nebo DevianArt. Pasáže, kdy se Nick připojí do hry, jsou výborně udělané. Je to jako číst dva příběhy, jeden Nickův a druhý Sariův. Říkám si, jak fajn by byla taková hra, kde můžete plnit úkoly "venku". Samozřejmě za předpokladu, že tu nebude nic nelegeálního. Myslím, že si půjdu na chvíli zapařit Frosaken World :DEĎAS - Sherlock Holmes aneb Vraždy vousatých žen

2. března 2014 v 22:24 | Tajja |  Vycházky
Fotka: Takže 27. 2. v 18:00. Už jste si nás zapsali do diáře?EĎAS
Ve čtvrtek jsem byla na na divadelním představení místního gymnázia. Stejně jako každý rok byli i letos výborní a při jejich představení jsem se opravdu hodně nasmála.
Kupodivu byla jejich hra o Sherlocku Holmesovi (koho by to podle toho názvu napadlo, že?). Tak se nám představil geniální Holmes, věčně omdlévající Watson, vousatá jeptiška a podivný živoucí úl. Sherlock se ujal případu vražd dvou sester v klášteře, jehož členky mají všechny do jedné kníra. Objevují se nové postavy, jako například šéf tamější policie se svým debilním synem, Červený šaman Karkulák a bílé individuum. Po pár dalších vraždách a po pár dalších Watsonových omdleních přijde rozuzelní, které mě absolutně srazilo na kolena. Jedna z jeptišek se odmaskovala a na scéně se objevil Sherlockův dvojník. Ještě že jsou ve zdejším divadelním sboru dvojčata :D A víte co? Vrahem byl zahradník!! zněla první dedukce. Nakonec byl však vrahem původní Holmes :D
Herci se toho zhostili vskutku bravurně. Představení se mi samo o sobě líbilo, jen se mi zdá, že to příliš propracované neměli. Jak to ze začátku začalo zvolna, ke konci se to hnalo na můj vkus až moc rychle.
Nicméně to byl dobrý kulturní zážitek, při němž se sešel celý náš zapadákov. Jiří Liška, dvojčata Frimlovi, David Slavíček i všichni ostatní se jako každý rok vyznamenali :) Máte-li zájem, zde je odkaz na Facebookové stránky EĎASU.